Warto chronić skórę przed Słońcem

Niebawem rozpocznie się sezon wakacyjny. Warto zadbać o ochronę skóry i nawadnianie organizmu. Warto chronić się przed promieniowaniem UVA i UVB.

Nadmierne przebywanie na świeżym powietrzu bez preparatów ochronnych może powodować oparzenia słoneczne, przebarwienia, a także reakcje fotoalergiczne skóry.
Promieniowanie UVA i UVB odpowiadają między innymi za starzenie się skóry oraz powstawanie wolnych rodników. W konsekwencji prowadzi to do nowotworów złośliwych skóry w tym czerniaka. Przed urlopem warto zaktualizować wiedzę na temat stanu zdrowia swojej skóry u specjalisty, aby lepiej ją chronić.

Krem z filtrem to podstawa, nie tylko latem

Promieniowanie słoneczne występuje przez cały rok dlatego zaleca się stosować preparaty z filtrem również w dni pochmurne. Ubranie niewystarczająco chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA. Przenika zarówno przez cienkie tkaniny, jak i szyby a zatem warto wyrobić sobie nawyk wcierania w skórę kremów, balsamów ochronnych. Planując dłuższy pobyt na Słońcu należy pamiętać o systematycznym nakładaniu kremu, optymalnie co dwie lub trzy godziny.

Należy równolegle pielęgnować usta, które są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Balsamowanie, kremowanie skóry należy powtarzać, po każdym wyjściu z wody. – Pamiętajmy, że nawet jeśli preparat ochronny posiada napis „wodoodporny” nie gwarantuje skutecznej ochrony przed promieniowaniem – mówi doktor Piotr Ziajka z Centrum Zdrowia i Urody Orchid w Sopocie. I dodaje: – Promieniowanie UVA (315 nm – 400 nm) wnika o wiele głębiej niż promieniowanie UVB (280 nm – 315 nm) i może docierać aż do tkanki podskórnej. W większym stopniu sprzyja powstawaniu barwnika skóry (melaniny), natomiast mniej przyczynia się do powstawania rumienia.

Dokładnie smarować znamiona barwnikowe
Szczególną uwagę należy zwrócić na znamiona barwnikowe i wzmocnić kontrolę. Warto je dokładnie smarować.

Lekarstwa, zioła i perfumy mogą powodować reakcje alergiczne skóry
Niektóre leki, zioła lub składniki wchodzące w skład perfum mogą powodować reakcje alergiczne bądź sprzyjać powstawaniu przebarwień w kontakcie ze słońcem. Preparaty niektórych kosmetyków zawierających retinol lub kwasy nie powinny być stosowane pod krem z filtrem na dzień.

Jak dobrać filtr?
Filtry należy dobrać do tak zwanej karnacji, to oznacza, że im jaśniejsza skóra tym wyższy powinien być współczynnik fotoprotekcji. Na rynku dostępne są preparaty ochronne z różnymi numerami. Osoby o jasnej skórze oraz dzieci powinny aplikować kremy z filtrem o numerze 50. Kosmetyki ochronne należy smarować 15-20 minut przed wyjściem na słońce. Warto aplikować je również na dłonie i uszy.